Tuesday, November 15, 2005

Malls and prices

Are malls driving up prices? I had taken the example of readymade garments in a post a week back and the more I think of it, the more it seems likely.

A perfectly simple glass of orange juice would cost atleast 25 rupees when it shouldnt be worth more than, say 10. But it is the corn available in those small ice cream cups that takes the cake. 25 bucks for corn? The corn with your regular street vendor would cost you perhaps 5 bucks at the most!

But then, smartly dressed people, perceptions of hygiene come at a price dont they?

No comments: